Jak powiesić obrazy na ścianie?

Jak powiesić obrazy na ścianie?
Chcąc zawiesić obrazy na ścianie, stoimy zapewne przed problemem zarówno ich rozmieszczenia jak i metody wieszania. W przypadku kiedy chcemy powiesić większą ilość obrazów, co więcej, jeśli mamy duszę artysty i chcielibyśmy z czasem zmieniać ich położenie, dodawać lub odejmować ramy, lub po prostu nie chcemy wykonywać dziur, nie musimy wcale obawiać się ograniczeń w postaci śladów i uszkodzeń na ścianie.Dla wszystkich, którzy chcieliby móc wygodnie zmieniać i dopracowywać swoją ekspozycję zdjęć, rysunków czy obrazów, polecanym rozwiązaniem będzie system zawieszeń obrazów. Coraz częściej spotykany w prywatnych mieszkaniach i domach, doskonale zgrywa się z każdym wystrojem wnętrz.

System zawieszeń obrazów

Jak działa system zawieszeń?

Zasada jest prosta. W górnej części ściany montujemy specjalną szynę, jest to jedyny, stały element, który wymaga przytwierdzenia do powierzchni. Do wyboru mamy różne kolory i kształty szyn, proste lub zaokrąglone. W nowoczesnym wnętrzu pięknie prezentuje się szyna w wykończeniu stali szczotkowanej. W pomieszczeniach z jasnym umeblowaniem, świetnie dopasuje się wersja biała, błyszcząca lub matowa. Jeżeli odpowiada nam szyna w innym kolorze, nie stanowi to problemu, zostanie ona wykonana na zamówienie.

Każda szyna posiada specjalną prowadnicę, po której przesuwa się linka zakończona zaczepem. Dzięki temu możemy łatwo i sprawnie zmieniać położenie obrazu prawo-lewo. Sam obiekt wieszany jest przy użyciu haczyka, który zazwyczaj wyposażony jest w mechanizm blokujący go na lince. Wysokość może być w prosty i szybki sposób regulowana: góra – dół.
Dwa rodzaje zaczepów – w zależności od potrzeb. Końcówka linki może być zintegrowana z zaczepem wsuwanym w prowadnicę lub posiadać pętelkę. W drugim przypadku zaczep jest oddzielnym elementem, również wkładanym w prowadnicę. Za pierwszym rozwiązaniem przemawiają walory estetyczne, gdyż zaczep nie jest widoczny bezpośrednio pod szyną, jak  to w przypadku drugim. Linka z pętelką jest natomiast praktyczniejsza w przypadku większej ilości obrazów. Chcąc usunąć obiekt położony w środku ekspozycji, nie musimy zsuwać z szyny wszystkich pozostałych linek po jego lewej lub prawej stronie. Wersja zaczepu zintegrowanego jest natomiast rozwiązaniem ekonomiczniejszym.
Jaką linkę zastosować? Do wyboru mamy linki stalowe lub nylonowe. Pierwsze, bardziej wytrzymałe, zalecane przy wieszaniu cięższych obrazów oraz przy częstej zmianie ekspozycji. Można na nich stosować również haczyki samozaciskowe, czego nie polecamy w przypadku linek nylonowych, z których mogą się ześlizgnąć. Zaletą drugich jest natomiast mniejsza cena oraz wygląd, który jest bardziej dyskretny, szczególnie przy zastosowaniu linki perlonowej przezroczystej. Linki te są często wybierane do zastosowania w mieszkaniu.
System zawieszeń obrazów jest prosty w montażu i użytkowaniu. Całość komponuje się bardzo dobrze i może stanowić element dekoracyjny ściany. Możemy go wykorzystać nie tylko do wieszania obrazów, ale także innych ozdobnych obiektów, które wymagałyby wbijania gwoździ. System oszczędza także czas, którego często nam brakuje przed otwarciem wystawy. Pozwala unikać niepotrzebnych czynności, związanych z gipsowaniem i malowaniem ścian po każdej zmianie aranżacji.

 

System zawieszeń obrazów dla domu  Wieszanie obrazów na linkach