Jak powiesić zdjęcia na ścianie?

Jak powiesić zdjęcia na ścianie?

Zdjęcia zazwyczaj wywołują w nas pozytywne emocje, związane z bliskimi, miejscem, sytuacją, wydarzeniem. Cieszmy się więc nimi na co dzień, zwłaszcza, że mogą one stanowić wspaniałą ozdobę ściany! Odpowiedni dobór kolorystyki oprawy może dodatkowo podkreślić, zaakcentować ważne szczegóły zdjęcia i jednocześnie idealnie komponować się z wnętrzem pomieszczenia.

NAJPROSTSZY SPOSÓB:

Jeśli chcemy w prosty sposób powiesić zdjęcie na gładkiej powierzchni, tj. ściana, szkło, drzwi, fronty mebli i nie zależy nam na dodatkowym podkreślaniu walorów zdjęcia, ani na jego zabezpieczaniu, doskonałym rozwiązaniem będą przezroczyste kornery do fotografii. Dają one możliwość szybkiego montażu, bez uszkodzenia ściany wbijaniem gwoździa, pinezki, wierceniem czy inną ingerencją. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że takie rozwiązanie jest czasowe i nie zabezpiecza w odpowiedni sposób fotografii. Demontaż kornerów, szczególnie w przypadku ściany, może pozostawić nieznaczne ślady, zwłaszcza jeśli odkleimy je zbyt gwałtownie i nieostrożnie.

Zalety:

 • Szybki i prosty montaż.
 • Brak większej ingerencji w powierzchnię, do której przyklejamy zdjęcia.
 • Możliwość wyjęcia zdjęcia bez odklejania kornerów i wsunięcie nowej fotografii o tej samej wielkości.
 • Kornery nie niszczą zdjęcia, gdyż nie są bezpośrednio do niego przyklejane.

Wady:

 • Rozwiązanie czasowe.
 • Zdjęcie nie jest oprawione – zabezpieczone.
 • Zdjęcie niekoniecznie będzie idealnie przylegać do powierzchni.

Znacznie bardziej polecamy rozwiązania przewidujące oprawę zdjęcia w szerszym znaczeniu tego słowa. Popularne i świetnie prezentujące się ramki passe partout to stosunkowo niedrogi sposób na podkreślenie walorów zdjęcia. Dobrze dobrane połączenia potrafią prezentować się naprawdę efektywnie!

Ramki passe partout są dostępne w wielu standardowych wymiarach, nie ma problemu z doborem odpowiedniej wielkości w stosunku do zdjęcia. Jeśli jednak Twoja fotografia ma nietypowe wymiary lub masz oryginalny pomysł na wygląd takiej ramki, po prostu zrealizuj go w formie zamówienia passe partout na wymiar!

SPOSÓB CZĘŚCIOWEJ OPRAWY:

Gotowe ramki nie posiadają zazwyczaj pleców do oprawy w komplecie, gdyż ich najczęstszym zastosowaniem jest umieszczenie w tradycyjnej ramie drewnianej, aluminiowej, plastikowej, jako dodatkowy element ozdobny i zabezpieczający fotografię, która nie dotyka bezpośrednio szkła. Jeśli chcemy powiesić nasze zdjęcie bez klasycznej ramy, jedynie przy użyciu passe partout, jest to możliwe i proste dzięki wspomnianym kornerom fotograficznym. Tym razem zastosujemy je do przyklejenia zdjęcia do tylnej części ramki.

Jak to zdrobić: ustaw swoje zdjęcie w najbardziej korzystnym położeniu, dokładnie tak, jak chcesz aby wyglądało po przymocowaniu. Powoli i ostrożnie odwróć ramkę ze zdjęciem, tak aby go nie poruszyć, a następnie, przy pomocy ołówka, zaznacz miejsce położenia narożników zdjęcia. Uwaga: zdjęcie powinno być większe od wymiarów wewnętrznych ramki passe partout aby móc wsunąć narożniki zdjęcia w kornery poza częścią widoczną. Kornery o odpowiedniej wielkości (dostępne 3 rozmiary, w zależności od formatu zdjęcia) nasuń na 4 narożniki zdjęcia i w taki sposób przyklej całość, uwzględniając oznaczone wcześniej prawidłowe położenie. Możesz oczywiście najpierw przykleić kornery do ramki a następnie wsunąć w nie fotografie, natomiast podane rozwiązanie jest dość proste i wygodne.

Tak przygotowany obiekt należy zamocować na ścianie. Przy takim rozwiązaniu polecamy proste zawieszki do lżejszych obiektów. Ich użycie wymaga wbicia gwózdka lub pinezki (jeśli jest to możliwe) do powierzchni ściany. Możesz przykleić ją do kartonowej ramki tak, aby była mniej lub bardziej widoczna, w zależności od koncepcji.

Zalety:

 • Rozwiązanie jest niedrogie.
 • Zdjęcie można łatwo wysunąć z kornerów i podmienić inną fotografią o tej samej wielkości.
 • Zdjęcie nie niszczy się poprzez użycie kornerów, które nie są przyklejane bezpośrednio do niego.
 • Wyższy stopień estetyzmu, aniżeli w przypadku stosowania samych kornerów.

Wady:

 • Zdjęcie, które nie jest idealnie gładkie, proste a wręcz „zwija” się delikatnie w rulon, bądź z jakiś powodów jest „pofalowane” – nie będzie idealnie przylegać do ściany.
 • Rozwiązanie czasowe .
 • Fotografia nie jest dobrze zabezpieczona.Możliwości: Tak przygotowany obiekt możesz także powiesić przy użyciu powszechnie dostępnych antyram.

PEŁNA OPRAWA FOTOGRAFII

Znacznie lepiej prezentują się zdjęcia w pełni oprawione i zabezpieczone i takie rozwiązanie rekomendujemy!

Potrzebujesz:


– Plecy z kartonu / tektury
o wielkości zewnętrznych wymiarów passe partout. Jeśli mamy zakupioną ramę / ramkę, której chcemy użyć zapewne posiada ona takie plecy. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości oprawie, powinniśmy skorzystać z profesjonalnych, przystosowanych do tego rozwiązań materiałów. Wysokie standardy oprawy spełnia tektura falista CorriCor, polecana do oprawy cennych dokumentów, fotografii.

– Ramka passe partout, odpowiednio dobranej wielkości i w kolorze komponującym się z otoczeniem i wyglądem fotografii.

– Kornery fotograficzne jako doskonały sposób mocowania fotografii do pleców oprawy. Nie niszczą zdjęcia, które jest wsuwane w narożniki a nie przyklejane bezpośrednio do obiektu. Bez większego problemu, jeśli zajdzie taka potrzeba, wymienisz prezentowaną fotografię.

– Ramę drewnianą / plastikową / aluminiową w zależności od upodobania.
– Opcjonalnie:
taśma montażowa do stworzenia tzw. „zawiasu japońskiego” między plecami oprawy a ramką passe partout.

Zaczynamy!

1. Ustaw zdjęcie w idealnym dla Ciebie położeniu. Jeżeli zdjęcie jest zbyt duże w stosunku do tego jakiej wielkości przewidujesz ramę i nie ma przeszkód aby przyciąć go do potrzebnych rozmiarów, narysuj na odwrocie delikatnie linie cięcia. Przytnij je przy użyciu nożyczek lub trymera, w zależności od tego czym dysponujesz.

Kadrowanie zdjęcia

2. Fotografię należy ułożyć we właściwym położeniu na plecach oprawy, po czym przy użyciu ołówka delikatnie zaznaczyć punkty, w których znajdują się narożniki zdjęć. Następnym krokiem jest przyklejenie kornerów w takim miejscu, aby fotografia po wsunięciu miała idealne ułożenie. Drugim, wygodnym sposobem, jest nałożenie kornerów na każdy róg zdjęcia i w całości ostrożne przyklejenie oprawianej fotografii do pleców.

Przyklejanie zdjęcia do pleców oprawy

3. Tak oprawiony obiekt należy włożyć do posiadanej ramy. Najlepiej aby miała ona przednie zabezpieczenie w postaci szkła lub plexi.

Gotowa oprawa zdjęcia
Gdzie znaleźć?